Turnee chóru w Niemczech

6 - 16 VIII 2007

17 sierpnia (o godz. 2 w nocy) chór parafialny zakończył swoją 10. wyprawę artystyczną. Było to 10-dniowe tournee obejmujące 4 koncerty w tyluż miejscowościach położonych w różnych częściach Niemiec (od północy po południe). W Kerzell koło Fuldy byliśmy goszczeni przez mieszkańców a czas niezajęty przez próby i koncert poświęciliśmy na zwiedzanie gotyckiej katedry w Fuldzie (ze mszą w krypcie św. Bonifacego) oraz kilku innych kościołów (m.in. barokowy na Frauenbergu i romański św. Michała). Organizatorem naszego tutaj pobytu był dawny uczeń Ks. Proboszcza, J. Wloka.

Drugi koncert (10 VIII) to już Düren koło Kolonii. Czas tam spędzony został dokładnie zaplanowany przez organizatorów, (A. Kempińskiego i p. Heselhausa) - zwiedzanie miasta, poznawanie historii kościoła św. Anny zbudowanego z wojennych gruzów dawnej świątyni (w tym też kościele był koncert), wizyta u burmistrza.

Po drodze do Schefflenz k. Mosbach (kolejny koncert, 12 VIII) zdążyliśmy zwiedzić gotycką katedrę w Wormacji. Wieże innej wspaniałej świątyni - w Moguncji (również gotyk) - podziwialiśmy tylko z okien autokaru ze względu na ograniczenia czasowe. Pobyt w Schefflenz to poza koncertem i próbą przede wszystkim spotkania z przyjmującymi nas rodzinami - wiele serdeczności i chęci usłużenia nam, zarówno w domach, jak i na spotkaniu po koncercie w domu parafialnym. Nad całością czuwali pp. Florczykowie.

Ostatni etap to Rengetsweiler koło Messkirch, gdzie mieszkaliśmy w nowoczesnej hali imprezowo-sportowej. Stąd przedsięwzięliśmy bogatą we wrażenia całodniową wyprawę nad J. Bodeńskie, zwiedzając barokową bazylikę w Birnau oraz Konstancję z piękną katedrą, domem soborowym i śladami po Janie Husie. Atrakcją była również przeprawa promem przez jezioro. Ten relaksowy i pełen wrażeń dzień uwieńczony został grilowaniem w towarzystwie organizatorów pobytu w tym miejscu - państwa G. i K. Walzów oraz H. Spiessa. Zarówno tu (koncert 15 VIII po świątecznej mszy św.) jak i w poprzednich miejscach nasze występy spotkały się ze wspaniałym przyjęciem. Ubogaceni byli wszyscy - i my, i organizatorzy, i słuchacze. Szczególnym świadectwem z naszej strony była umiejętność jednoczenia trzech pokoleń we wspólnym działaniu, co w Niemczech jest obecnie nie do osiągnięcia. Dla świadectwa oraz dla integracji grupy wiele też znaczyły codzienna msza św. i wspólne przeżywanie spraw powszednich, jak posiłki, przygotowywanie noclegu. Dziękujemy Bogu i sobie nawzajem.

Kornelia Czogalik

Dodam jako organizator: "Forma" Zespołu ustawicznie rosła - to zasługa p. Dyrygent Brygidy Tomali. Zachowanie wszystkich chórzystów wzorowe. Za wielorakie, bogate przeżycia w czasie wyjazdu serdecznie więc wszystkim Chórzystom i p. Dyrygent dziękuję.

ks. Bogdan Kicinger

Zdjęcia z wyjazdu:

Autorzy zdjęć:

  • Kornelia Czogalik
  • Julia Kiszka
  • Anna Kubik
  • Stanisław Czogalik
  • Mateusz Łyczek
Kerzell (6 - 9 sierpnia 2007)
kościół - Kerzell rozpakowanie próba
plac - katedra - Fulda katedra środek katedry
krypta św. Bonifacego śpiew wspólne zdjęcie - kat. w Fuldzie
Frauenberg ołtarz głowny - Frauenberg śpiewamy
św. Michał obiad gulaszsupe
przygotowania do koncertu koncert koncert organowy
koncert chóru spoktanie po koncercie spotkanie po koncercie
kwartet zabawa pożegnanie
Düren (9 - 11 sierpnia 2007)
autobus Dom Parafialny podwieczorek
podwieczorek sala do spania śniadanie
wejście na wierzę ratusz na wierzy
dzwony historia relikwie
v-ce burmistrz na spotkaniu z v-ce burmistrzem obiad
zabawa drzemka zakupy
koncert organowy koncert spotkanie
spotkanie kwiaty postój
panorama winnice parking
katedra w Worms katedra
Schefflenz (11 - 13 sierpnia 2007)
kościół w Schefflenz gra gra po obiedzie
gra w grzyba próba chór
koncert spotkanie spotkanie w Domu Parafialnym
pożegnanie dom parafialny
Rengetsweiler (13 - 16 sierpnia 2007)
hala hala kościół w Rengetsweiler
zmywanie pogodny wieczór Bodensee
bazylika w Birnau organy w Birnau bazylika
wspólne zdjęcie przeprawa promem prom
żaglówki dopływamy wieża katedry
główne wejście do katedry nawa główna katedra
wspólne zdjęcie promenada odpoczynek
imperia ognisko kościół w Messkirch
kościół w Messkirch obiad próba
spotkanie po koncercie spotkanie po koncercie hala imprezowo-sportowa
przygotowania do powrotu drzemka w autobusie

Copyright 2008 © Parafia św. Anny w Babicach