Zmiana warty przy ołtarzu

19 VIII 2012

Oto już dwa miesiące z hakiem, odkąd w naszej parafii dokonała się zmiana proboszcza. Czas biegnie tak szybko, że trudno nadążyć za nim truchtem po klawiaturze komputera. Dopiero dziś odnotowujemy ten fakt; dla tych, którzy jeszcze o nim nie wiedzą - ku nadrobieniu braków, dla zorientowanych - ku przypomnieniu.

Tak więc zaczęło się od niedzieli, 19 sierpnia, kiedy to babiccy parafianie dokonali uroczystego podsumowania 35-letniej służby proboszczowskiej Ks. Prałata Bogdana Kicingera, dla którego z dniem 22 sierpnia rozpoczął się czas emerytury. Z tej okazji wydano książkę uwieczniającą różne dziedziny aktywności inspirowanej w parafii przez Jubilata. Dziełko zostało jemu dedykowane i pomyślane jako dar parafii dla swojego opiekuna duchowego a zarazem jako pamiątka zarówno dla niego, jak i dla każdego z parafian. Finanse zapewniła społeczna składka, która okazała się tak wysoka, że po sfinansowaniu publikacji zostało jeszcze ponad drugie tyle "na zagospodarowanie" dla świeżo upieczonego Emeryta. Przy tej okazji Rada Parafialna z głębi serca dziękuje wszystkim babickim wiernym za podziwu godną szczodrość.

Uroczystości rozpoczęła suma o godz. 10, którą Ks. Proboszcz koncelebrował z pochodzącym z Babic Ks. Prof. Piotrem Morcińcem. Po południu chór parafialny, który oprawiał muzycznie również Liturgię, zaprosił wszystkich parafian na koncert. W repertuarze, oprócz choralnej klasyki, znalazły się utwory, które babickiej scholi dziecięcej przyniosły przed laty prestiżowe nagrody na festiwalach. Koncert, prowadzony przez Brygidę Tomalę, miał charakter dziękczynno-wspomnieniowy i w niejednym oku zakręciła się łza. Nie mogło, oczywiście, zabraknąć solistki Klaudii Romek, również wywodzącej się z Babic, a pracującej w Krakowie (w Filharmonii i Akademii Muzycznej). Instrumentarium stanowiły organy oraz kwartet smyczkowy.

Ostatnią częścią uroczystości było spotkanie przy kawie, na które Rada Parafialna zaprosiła wszystkich, a skorzystało całkiem sporo parafian (ponad 200 z 600-osobowej wspólnoty). Miejsca użyczyła Ochotnicza Straż Pożarna a namiotu - Urząd Gminy, którym należą się słowa podziękowania. Parafianie nie zawiedli również w kwestii aprowizacyjnej, dostarczając około 40 blach domowych ciast. Nie zabrakło też rozrywki w postaci programu kabaretowego, stworzonego specjalnie na tę okazję, oraz konkursu wiedzy o Jubilacie. A wszystko w duchu wzajemnych podziękowań i serdeczności na kolejne lata, które Ks. Kicinger spędzać będzie jako rezydent w swojej rodzinnej Parafii NSPJ w Raciborzu. Życzymy mu tam samych dobrych wspomnień i równie dobrych nowych doświadczeń w zdrowiu i promieniach Bożego błogosławieństwa.

Następcą Ks. Bogdana Kicingera w Babicach jest Ks. Jarosław Buchenfeld. Nie jest on babickim parafianom całkiem obcy, jako że przez kilka lat przyjeżdżał tu z grupami oazowymi. Swoje proboszczowskie obowiązki podjął 26 sierpnia, zaś uroczyste wprowadzenie go na urząd miało miejsce w czasie niedzielnych nieszporów 9 września, w obecności wielu świeckich z parafii i spoza niej oraz licznej grupy współbraci w posłudze. Na nowym miejscu i w nowej roli zdążył już przeżyć pogrzeb, ślub, dwa chrzty, dwa roczki i... przeciekający dach. Nieźle, jak na dwa miesiące w 600-osobowej parafijce. Aha, i zdążył się zapisać do chóru, a nawet wystąpić z nim na koncercie. Jemu również życzymy owocnej pracy i wielu Bożych łask.

Kornelia Czogalik

Copyright 2008 © Parafia św. Anny w Babicach