Krótka historia scholi

PARAFIANIN 8/1998

Początki scholi sięgają października 1977 roku, kiedy to w salce domu parafialnego odbyła się pierwsza próba. Wtedy pod kierunkiem Księdza Proboszcza. Pierwszy publiczny występ miał miejsce podczas spotkania młodzieży ze św. Mikołajem w grudniu tegoż roku. 21 stycznia 1978 roku odbył się Wieczór Kolęd, w czasie którego schola wykonała kilka utworów. Takie były początki. Charakteryzowały się one zapałem do pracy u dzieci, jak również twórcy zespołu, ks. Kicingera.

Na efekty tej pracy nie trzeba było długo czekać. W czerwcu 1978 roku odbyły się diecezjalne eliminacje do Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Religijnej Sacrosong '78. I miejsce i prawo do uczestnictwa w Sacrosongu wywalczyła schola z Babic. Rozpoczęły się więc intensywne przygotowania do wyjazdu na festiwal, który odbywał się tego roku w Częstochowie. Równocześnie zaprojektowano i wykonano pierwsze stroje dla scholi (zielone spodnie lub spódniczki i kamizelki oraz bluzki z żabocikami).Projektantkami oraz wykonawczyniami strojów były panie Krystyna Cieślik i Łucja Gacka.

We wrześniu schola wyruszyła na swój pierwszy poważny występ konkursowy do Częstochowy, na X Sacrosong, który odbywał się pod hasłem: "Moc najwyższego cię osłoni". Początki zazwyczaj są bardzo trudne. Tak było i w tym przypadku. I tak, pierwszy w historii scholi występ konkursowy odbył się bez solistki, którą była wówczas Brygida Tomala, z powodu jej nagłej choroby. Chociaż występ babickiego zespołu bardzo przypadł do gustu zgromadzonej w katedrze częstochowskiej publiczności, to jednak nagrody jeszcze nie było.

Taki werdykt nikogo nie zniechęcił, przeciwnie, ze zdwojoną energią zabrano się do pracy nad podnoszeniem umiejętności i poszerzaniem repertuaru. Podczas następnych eliminacji do Sacrosongu, które odbyły się w Raciborzu, schola zajęła tylko II miejsce. Przełomowym stał się rok 1981. Duszpasterstwo Akademickie w Gliwicach oraz Niezależne Zrzeszenie Studentów zorganizowało festiwal piosenki religijnej "Cantate Deo". Stała się rzecz zaskakująca. Otóż organizatorzy sami zgłosili babicką scholę do konkursu, chociaż z Babic zgłoszenia nie wysłano. Pomimo krótkiego czasu - trzech tygodni przystąpiono do intensywnych prób, by godnie zaprezentować się przed gliwickim audytorium. Decyzja ta okazała się niezmiernie ważna dla dalszej historii zespołu. Zgodnie z ówczesnym regulaminem przygotowano 3 piosenki: "Prośby", "Dziękczynienie", "Kolbe, dobry Apostoł". Udział w festiwalu dał scholi nagrodę specjalną za wysoki poziom artystyczny w grupie zespołów dziecięcych oraz puchar ufundowany przez Akademicki Chór Politechniki Śląskiej. Od tego roku schola będzie przez kilka lat regularnie uczestniczyć w tym liczącym się festiwalu, będąc zawsze w czołówce wykonawców. I tak na "Cantate Deo '82" schola otrzymała dyplom za wysoki poziom artystyczny i kulturę muzyczną. Rok później (11 - 13. XI 1983) - wyróżnienia Jury i Dziekana Rejonu Gliwickiego. Na tymże festiwalu uczestnicząca w kategorii solistów Klaudia Cieślik zdobyła II miejsce (I nie przyznano).Największe trofeum (pierwsza nagroda w kategorii zespołów) w historii występów podczas "Cantate Deo" schola zdobyła w 1984 roku. W następnym roku, zgodnie z tradycją festiwalu, iż zwycięzca nie bierze udziału w zmaganiach konkursowych, babicka schola zaśpiewała półgodzinny recital potwierdzający jej klasę. Kolejne lata festiwalu ('86, '87, '88, '89) przynoszą zaproszenia organizatorów do ubogacania śpiewem Liturgii kończących trzydniowe spotkania.

Bardzo ważne wydarzenie przyniósł rok 1983. Mowa oczywiście o II pielgrzymce Jana Pawła do Polski i spotkaniu Papieża z wiernymi Opolszczyzny na Górze św. Anny. W te wielkie uroczystości zaangażowana była również schola, która po intensywnych przygotowania wraz z innymi zespołami muzycznymi naszej diecezji prowadziła śpiewy podczas uroczystej Liturgii Nieszporów z udziałem samego Ojca świętego.

Jako jeden z najlepszych zespołów diecezji, schola wytypowana została do udziału w XIV Ogólnopolskim Ekumenicznym Festiwalu Twórczości Sakralnej "Sacrosong '84". Odbył się on w Krakowie-Mistrzejowicach w dniach 27 - 30. IX 1984 r. Z tego festiwalu schola przywiozła wyróżnienie w kategorii schól oraz zaproszenie na "Sacrosong '85", który również odbywał się w krakowskich Mistrzejowicach (19 - 22 IX 1985). Pierwszą niespodzianką po przybyciu scholi do Mistrzejowic było zaproszenie Klaudii Cieślik do udziału w galowym koncercie gwiazd polskiej estrady organizowanym przez "Solidarność". Zapraszającym był Kazimierz Jancarz, któremu śpiew Klaudii na poprzednim festiwalu szczególnie przypadł do gustu. Podczas wieczorno-nocnego koncertowania Klaudia wystąpiła jako pierwsza (na fortepianie towarzyszyła jej Brygida Tomala) następnie zaprezentowali się m.in. Danuta Rinn, Halina Kunicka, Janusz Gajos, Jacek Fedorowicz.

Jednak najważniejszym wydarzeniem festiwalu był konkurs, który oceniało jury w składzie Joanna Wnuk-Nazarowa, Zbyszko Bednorz, Stefania Woytowicz, Hanna Skarżanka, Jacek Fedorowicz - by wspomnieć tylko niektórych. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników zmagań konkursowych wspomniane wyżej jury zadecydowało, iz głowna nagroda, Międzydiecezjalny Puchar Przechodni ufundowany w 1969 r. przez Kard. Karola Wojtyłę przypadnie "Scholi Cantorum" z Babic.

Śpiew scholi pięknie podsumowała Ewa Berberyusz w swojej recenzji, którą cytujemy w innym miejscu.

Należy jeszcze dodać, iż w tym czasie w ramach scholi istniało tez trio wokalne w składzie: Ewa Cieślik, Gizela Łyczek, Brygida Tomala, a Klaudia Cieślik wykonywała partie solowe.

Akompaniament zapewniali:

  • Brygida Tomala - fortepian, organy,
  • Krystyna Bias - skrzypce
  • Dorota Zganiacz - wiolonczela
  • Piotr Bienia - gitara rytmiczna
  • Krystian Łyczek - gitara basowa

Wraz z rokiem 1985 zakończył się dla naszej scholi czas konkursów, a rozpoczął się czas pracy nad krzewieniem kultury religijnej: liturgicznej i pozaliturgicznej. Co nie jest jednoznaczne z tym, że już nigdy nie usłyszymy o osiągnięciach naszych artystów w fistiwalach muzyki religijnej. A więc cierpliwie czekamy na dalsze spektakularne sukcesy.

A oto członkowie scholi, którzy śpiewali w tym zespole w ciągu 20 lat jego istnienia. (Mam nadzieję, że nikogo nie pominięto):

Augustyn Magdalena
Badura Aleksandra
Badura Bernadeta
Biskup Joanna
Bobek Urszula
Broża Renata
Ciemienga Barbara
Cieślik Aneta
Cieślik Ewa
Cieślik Klaudia
Czepczor Aneta
Czogalik Marian
Czogalik Stanisław
Czysz Bogusława
Depta Grażyna
Falkenstein Anita
Flut Katarzyna
gabrysz bernadeta
Gabrysz Ilona
Gabryś Danuta
Gabryś Dorota
Gacka Edyta
Gacka Gerard
Gacka Kornelia
Gawron Iwona
Gołąbek Bożena
Gorgoń Joachim
Gorgoń Małgorzata
Grycman Tomasz
Ignacy Rajmund
Jambor Brygida
Kalyciok Mariola
Kałus Kornelia
Kałus Stefania
Kowaczek Izabela
Kowol Beata
Kowol Bronisław
Krupa Sabina
Krziżek Łukasz
Kuśma Joanna
Łyczek Gizela
Łyczek Sebastian
Maksymowicz Beata
Marklowska Adriana
Michalski Piotr
Mietła Hanna
Morciniec Stanisław
Niewrzoł Leszek
Nowak Anita
Nowak Barbara
Nowak bernadeta
Nowak Krystyna
Nowak Weronika
Okas Agnieszka
Okas Anna
Panek Artur
Panek Ilona
Panek Kornelia
Piontek Ewa
Płaczek Iweta
Przybyła Kornelia
Sobeczko Edyta
Sobeczko Monika
Solich Artur
Solich Ewelina
Solich Piotr
Solisz Monika
Solisz Teresa
Stopa Adam
Stroka Ewa
Stroka Martina
Szczepanik Justyna
Szweda Grażyna
Tomala Adrian
Tomala Brygida
Tomala Renata
Wackerman Anita
Walenko Waldemar
Więckowska Barbara
Wolnik Małgorzata
Wydra Klaudiusz

Kolejni prowadzący scholę:

  • Ks. Bogdan Kicinger
  • Klaudia Cieślik
  • Brygida Tomala
  • Agnieszka Okas
  • Weronika Nowak
Marek Czogalik

Copyright 2008 © Parafia św. Anny w Babicach