Jubileusz 30 - lecia chóru i scholi

30 XI 2008

plakat

W bieżącym roku przypada 30. rocznica powstania w naszej parafii kościelnych zespołów śpiewaczych: scholi dziecięcej i chóru. Całoroczne rozpamiętywanie tego wydarzenia chcemy zwieńczyć uroczystością zaplanowaną na Dzień Chrystusa Króla, 23 listopada 2008 roku w Babicach.

Więcej o chórze parafialnym można dowiedzieć się z "Krótkiej historii chóru" napisanej z okazji poprzedniego jubileuszu (20 - lecia pracy) w 1998 roku i wydrukowanej w Parafianinie nr 8/1998 - numerze specjalnym, wydanym właśnie z okazji 20 - lecia pracy chóru i scholi. W nim też można było znaleźć "Krótką historię scholi" oraz "Krótki przegląd prasy na temat chóru i scholi" - czyli wybrane wspomnienia i artykuły, które pojawiły się w lokalnej, ogólnopolskiej bądź zagranicznej prasie. Zachęcamy do przeczytania tych artykułów, które przybliżają historię i osiągnięcia naszych zespołów.

Program jubileuszu:

NIEDZIELA - 23 listopada 2008 r.
1000 - Uroczysta Msza św. celebrowana przez ks. bpa Gerarda Kusza w intencji wszystkich żyjących i zmarłych członków chóru, scholi, zespołu instrumentalnego i orkiestry dętej
1500 - Koncert Jubileuszowy w wykonaniu: chóru, scholi, zespołu instrumentalnego, pod dyrekcją Brygidy Tomali, partie solowe: Klaudia Romek

Słowo ks. Proboszcza Bogdana Kicingera:

Dziś Kościół obchodzi uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Rok liturgiczny dobiega końca. Wszystko, co zmierza ku jakiemuś kresowi, budzi refleksję, skłania do wyciągania wniosków. Najpełniejszy wymiar przeszłości, teraźniejszości i przyszłości obecny jest w liturgii. Ona, będąc działaniem Bosko–ludzkim, uobecnia bowiem wszystko to, czego Bóg dokonuje dla naszego zbawienia. Liturgia zatem domaga się zaangażowania wszystkich naszych sił, by była piękna, owocna, godna Pana, Króla Czasów. Z tą większą więc radością witamy dziś serdecznie w naszej Wspólnocie Parafialnej Księdza Biskupa Gerarda Kusza. Obecność Księdza Biskupa Gerarda na Jubileuszu naszych zespołów śpiewaczych świadczy o tym, że Kościół "potrzebuje sztuki", by godnie czcić Boga. Zatem otacza również troską muzykę sakralną, która jest nie tylko ozdobą, lecz przede wszystkim "integralną częścią uroczystej liturgii, nadaje bowiem obrzędom świętym uroczysty charakter i jest tym świętsza, im ściślej zwiąże się z czynnością liturgiczną". (KL 112). Kościelne Zespoły Śpiewacze mają więc za zadanie zachowywać, pielęgnować i otaczać opieką skarbiec muzyki sakralnej. (KL 112). Pielęgnowanie muzyki sakralnej to przede wszystkim zapewnienie jej godnego miejsca w naszych kościołach. To troska o jej właściwe, zgodne z zapisem nutowym, wykonywanie. To korzystanie ze wszystkich rodzajów muzyki świętej. Skarbiec muzyki funkcjonującej w liturgii jest bowiem bardzo bogaty i nie ogranicza się tylko do pieśni ludowej. Obejmuje również śpiewy chorału gregoriańskiego, dawnej i nowszej polifonii chóralnej oraz utwory organowe. Można więc ze smutkiem powiedzieć: jak ubogie są parafie, w których nigdy nie zabrzmi (dla przykładu) Mozartowskie "Ave verum", "Locus iste" Brucknera, "Czego chcesz od nas, Panie" Józefa Świdra, "Zdrowaś, Królewno wyborna" Andrzeja Koszewskiego, czy któraś z mszy Cassaliego. To samo można stwierdzić, zauważając nieobecność w wielu środowiskach śpiewów gregoriańskich. Czy aż tak trudno jest zaśpiewać "Pater Noster", "Tantum ergo", "Veni Creator"? A przecież utwory chorałowe w naturalny sposób uczą spokoju w śpiewie i wprowadzają modlitewny klimat, tak bardzo potrzebny w naszych liturgiach, zbyt często zupełnie pozbawionych ciszy.

Dziś więc, wspominając otrzymane od Pana Boga dary oraz wielorakie łaski potrzebne do ich pomnażania, w uroczystej, koncelebrowanej Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem Ks. Biskupa Gerarda dziękować będziemy Ojcu Niebieskiemu za 30-letnią posługę liturgiczną naszych zespołów śpiewaczych: scholi i chóru i za niewiele krótszą, bo 26-letnią działalność naszej orkiestry dętej. Modlić będziemy się także za zmarłych chórzystów. Odeszli bowiem od nas do chórów niebiańskich: Franciszek Górecki, Albert Cieślik, Ernestyna Morciniec, Sylwia Przybyła, Reinhold Sollich, Piotr Bienia, Krystyna Cieślik i – zaledwie trzy miesiące temu – Janusz Romanowski.

Dziś o godz. 15.00 – Koncert Jubileuszowy w wykonaniu: chóru, scholi, zespołu instrumentalnego Parafii św. Anny w Babicach, pod dyrekcją Brygidy Tomali i z udziałem solistki Klaudii Romek. Serdecznie zapraszam do przeżycia tego wydarzenia artystycznego naszych Parafian, szczególnie zaś dawnych chórzystów. W chórze naszej parafii, w ciągu 30 lat śpiewało 147 osób. Wśród nich byli również uczniowie Studium Muzyki Kościelnej w Opolu i w Gliwicach.

Ks. Proboszcz Bogdan Kicinger

Zdjęcia z ochodów jubileuszu

Uroczysta Msza św. w intencji żyjących i zmarłych członków Chóru i Orkiestry
procesja wejścia okadzenie celebransi
Ewangelia
Jubileuszowy koncert
chór solistka słuchacze
chór i zespół chór chór
podziękowania podziękowanie podziękowania

Copyright 2008 © Parafia św. Anny w Babicach